+48 881 77 99 36 +48 609 77 99 37 biuro@meblo-wosk.pl

PRODUCENT MEBLI DREWNIANYCH

MEBLE PROWANSALSKIE

Styl prowansalski jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do malowniczej Prowansji – krainy południowej Francji o niezwykle sielskim klimacie. Decydując się na ten styl należy pomyśleć o delikatnej bieli, słonecznej żółci, błękicie, oliwkowej zieleni i lawendzie. To styl wyjątkowo przytulny i ciepły, który przenosi nas w lata beztroskiego dzieciństwa. Meble urzekają swoją prostotą i naturalnością. Uwagę przykuwa nie tylko forma mebla, ale też jego przyjemna kolorystyka, która nadaje wnętrzu ciepła i harmonii. Meble drewniane w stylu prowansalskim polecane są szczególnie w kuchni, gdzie parapety usłane są doniczkowymi kwiatami, ziołami a zapach przygotowywanych posiłków doskonale wtapia się w ten egzotyczny klimat.

Konsekwentnie utrzymana kolorystyka znakomicie będzie współgrać z chropowatą fakturą ścian bądź mebli, na których możemy zastosować tzw. przecierkę. Zastosowana przecierka na starych meblach dodatkowo nada wnętrzu sielskiego charakteru.

Meble w stylu prowansalskim to produkty wykonane z litego drewna. Są one zwykle białe, beżowe, szare lub w jasnych odcieniach żółtego. Mogą być delikatnie rzeźbione, zdobione motywami florystycznymi, na przykład kiściami winogron, polnymi kwiatami lub kłosami zbóż. Stare meble można odświeżyć i przemalować na biało lub kremowo. Warto też pobuszować po pchlich targach, aukcjach internetowych i antykwariatach. Za nieduże pieniądze można znaleźć istne perełki: starodawne kredensy, pokaźne szafy czy stoły wykonane z naturalnych surowców. W kuchni często możemy znaleźć wyspę. Blaty mebli kuchennych zazwyczaj wykonane są z marmuru lub granitu, fronty szafek są natomiast drewniane lub przeszklone. Charakterystyczne są także fronty w postaci małej zasłonki wykonanej z tkaniny kretonowej.

Podstawowym materiałem stylu prowansalskiego jest kamień, ceramika, żelazo a drewniane meble doskonale współgrają z tymi tworzywami. Nasze wnętrze staje się atrakcyjne i oryginalne. Ciekawym akcentem są delikatne rzeźbienia lub zdobienia motywami florystycznymi, które z łatwością możemy wykonać sami. Nie zapomnijmy również o dodatkach, które umiejętnie wyeksponują ten styl. Preferowanym dodatkiem prowansalskim są tutaj wiklinowe kosze, ceramiczne doniczki, szklane wazony usłane żywymi bądź zasuszonymi kwiatami, finezyjne świeczniki, pamiątkowe ramki ze zdjęciami itp. Uzupełnieniem kompozycji może stać się żeliwny żyrandol na suficie bądź przyścienne kinkiety. Tak urządzone wnętrze z pewnością wprawi nas w dobry nastrój i zapewni przyjemne ciepło domowego ogniska.


Przewiń