Posiadasz w swoim domu meble drewniane i z pewnością starasz się dbać o nie jak najlepiej. Jednak czasami zwykła pielęgnacja odpowiednimi środkami nie wystarczy. Podpowiadamy jak wyczyścić drewniane meble z plam. Meble drewniane są ogólnie podatne na zaplamienia i przebarwienia. Głównie ten problem pojawia się w miejscach gdzie zapraszamy gości, sporządzamy i spożywamy posiłki, przy blatach kuchennego stołu, kredensu czy krzeseł. Ciężko uniknąć tu plamy po rozlanym kompocie, gorącej kawie, herbacie czy zupie…

W takim przypadku należy niezwłocznie wytrzeć ciecz suchą, chłonną ściereczką i pod żadnym pozorem nie dogrzewać powierzchni gdyż może to tylko zniekształcić strukturę mebla. Na blaty stołów zalecamy stosować różne podkładki pod szklanki, naczynia po to by nie narażać powierzchni mebla na bezpośredni kontakt z gorącymi przedmiotami.

Szkło hartowane przeciw plamom na drewnie

Doskonale również sprawdza się tutaj szyba ze szkła hartowanego – praktyczne rozwiązanie. Jak usunąć plamę po gorącym kubku z kawą na blacie woskowanym? Czy jest to możliwe? W takim wypadku na początek należy dokładnie wygładzić drewnianą powierzchnię przy użyciu papieru ściernego, a następnie nałożyć odpowiedni pigment i pozostawić do wyschnięcia na ok 30 min. Po wchłonięciu pigmentu przechodzimy do etapu pokrycia mebla woskiem. Technika nakładania wosku: na suchą, miękką szmatkę lub gąbkę nałóż niewielką ilość pasty-wosku i delikatnie wcieraj w strukturę drewna wzdłuż usłojenia. Pozostaw to do wyschnięcia. Świeżo pokryty mebel woskiem schnie średnio ok 30 min.

Woskowanie dla uzyskania lepszego efektu

Jak wyczyścić drewniane meble z plam? Aby osiągnąć lepszy efekt po wyschnięciu można zastosować kolejne warstwy wosku. Na koniec należy wygładzić zawoskowaną warstwę przy użyciu włókniny ściernej i polerować (również wzdłuż słojów drewna) – im dłużej to trwa, tym bardziej powierzchnia mebla staje się błyszcząca. Powierzchnia mebli lakierowanych jest nieskazitelnie gładka i zachowuje delikatny połysk, dlatego też bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Lakier w przeciwieństwie do wosku, idealnie chroni powłokę drewna przed wilgocią i innymi płynnymi substancjami. Z tego względu lakierujemy meble, które narażone są na dużą eksploatację, kontakt z wodą, wilgocią i na zmienne warunki temperaturowe.

Unikaj kontaktu z gorącymi napojami

Pomimo to należy unikać bezpośredniego kontaktu z gorącymi, mokrymi przedmiotami. Pokrycie lakierem nie czyni powłoki wodoodporną, a ułatwia konserwację mebla i zachowanie estetyki. Najczęstsze powstające plamy z tłuszczu na meblach lakierowanych należy usuwać przy pomocy stężonego płynu do naczyń, bez rozcieńczenia wodą. Następnie przemyć i przetrzeć starannie do sucha. Plamy po rozlanym soku, kawie, herbacie czy alkoholu usuwamy niezwłocznie przy pomocy miękkiego ręcznika papierowego i natłuszczamy powierzchnię środkiem konserwującym. W odbarwienia powstałe przez gorący kubek lub garnek należy wetrzeć miękką ściereczką wazelinę w drewno i delikatnie wypolerować powierzchnię. Lakier zaczyna pękać, co robić?

Meble drewniane lakierowane są niezwykle trwałe i z pewnością posłużą na lata. Zdarza się jednak, że na skutek nieodpowiednich warunków termalnych bądź też niewłaściwego użytkowania, na meblach pojawiają się pęknięcia. Musimy wówczas zdjąć cały lakier z powierzchni mebla i nanieść nową warstwą świeżego lakieru. Proces ten jest niezmiernie pracochłonny i przysparza wiele trudności. Jest to natomiast jedyne słuszne rozwiązanie, które przywróci nowy, oryginalny wygląd dla twojego zniszczonego mebla.